سوزوکی گرند ویتارا یکی از شاسی بلندهای باسابقه در ایران است که در سال های نخست مونتاژ در کشور توانسته  بود رضایت افراد زیادی را به ارمغان آورد و حتی در سال ۲۰۰۸ به عنوان شاسی بلند ایده آل موفق به کسب جایزه شد.
سوزوکی گراند ویتارا خودرویی کم استهلاک است که این خود دلیل موفقیت این خودرو می باشد.سوزوکی گرند ویتارا مجهز به پیشرانه ی ۲٫۴ لیتری می باشد که در دل خود قدرتی معادل ۱۶۹ اسب بخار و گشتاور ۲۲۷ نیوتون بر متر دارد که می تواند ظرف مدت ۱۱٫۷ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد، هرچند که گرند ویتارا پر شتاب نیست اما راضی کننده می باشد.از لحاظ سواری، سوزوکی گرند ویتارا از فرمان پذیری خوبی بهره می برد که تجربه رانندگی لذت بخشی را فراهم خواهد کردو همچنین ترمزهای خوبی نیز دارد و از قابلیتهای آفرودی  نیز بهره برده و در خارج از شهر نیز می تواند سواری خوبی داشته باشد. اما در اینجا ذکر دو نکته یا بهتر، ایرادی که می توان گرفت خالی از لطف نیست مورد نخست به مصرف سوخت شهری ویتارا مربوط می شود (۱۲٫۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر)که این عدد در عمل اندکی بیشتر بوده و نزدیک به ۱۴ لیتر می رسد که با توجه به اینکه بیشتر خودروها به سمت مصرف سوخت کمتر می روند این مورد نقطه ی ضعف ویتارا به حساب می آید، دومین ایراد نیز مربوط به سواری خشک  آن است که هنگام عبور از دست اندازها نمایان می شود. اما در مجموع از لحاظ مشخصات فنی  سوزوکی گرند ویتارا خودرویی قدرتمند و جان سخت می باشد.

طراحی سوزوکی گرند ویتارا در قسمت جلو با توجه به بزرگتر شدن چراغ ها جذاب تر جلوه می کند اما به طور کلی با توجه به اینکه این خودرو نزدیک به ۱۱ سال است که در ایران می باشد اما تغییرات چندانی نداشته به همین دلیل شاید بسیار جوان پسند نباشد زیرا امروزه عموما اکثر جوانان به سراغ خودروهای اسپرت با طراحی جدیدتر می روند. کیفیت مواد به کار رفته در کابین ویتارا مرغوب و استاندارد بوده اما از طراحی ساده ای برخوردار است که شاید کمی کسل کننده به نظر بیاید و این مورد را می توان نقطه ی ضعفی برای این خودرو دانست، ایراد دومی که به این خودرو می توان گرفت کیفیت صندلی های به کار رفته در آن است طوری که در سفرهای طولانی باعث خستگی و نارضایتی افراد می شود.

سوزوکی گرند ویتارا از امکانات و تجهیزات خوبی بهره می برد که از جمله ی ان ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
گرمکن صندلی های جلو و تودوزی چرمی، سیستم ضد سرقت،کروز کنترل، سانروف، آیینه های جانبی برقی، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، کامپیوتر سفری ، استارت دکمه ای و … که در این میان نبود سیستم ESP که از الزامات هر خودروی شاسی بلند است باعث شده در خودرو در پیچ ها لغزنده و نامتعادل عمل کند. اما در مجموع که با توجه به قیمت آن، می توان گفت از امکانات کاملی برخوردار می باشد و می توان آن را نقطه ی قوتویتارا دانست.

نتیجه گیری:

سوزوکی گرند ویتارا با توجه به کیفیت ساخت خوب و برخورداری از امکانات پیشرفته گزینه ای مناسب برای خرید می باشد اما با توجه به رنج قیمتی بالایی که برای آن در نظر گرفته شده (۱۴۵میلیون) و حضور رقبای چینی و کره ای که هم از لحاظ آپشن و هم طراحی ظاهری خودرو به روزتر می باشند انتخاب را کمی سخت می کند و شاید گرند ویتارا درگزینه های بعدی مورد بررسی افراد قرار گیرد.